TEATRALNA
RADA MŁODYCH

CEK - Teatralna Rada Młodych

„Że to wszystko było tak na serio” – powiedziała jedna z Radczyń zapytanych o to, co było w Radzie najlepsze.

Okazało się, że to, że naprawdę wsłuchujemy się w głos, w porady, w sugestie członkiń Teatralnej Rady Młodych dotyczących repertuaru naszych działań i opisów do nich, naprawdę zaskoczyło młodych ludzi.

Tak, Rada jest takim miejscem. Tu słucha się młodych.


1 września, wraz z początkiem roku szkolnego, rusza nabór do Teatralnej Rady Młodych na nowy sezon 2022/2023.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą być bliżej teatru, poczuć rytm jego działania na własnej skórze i być jego częścią. Zadania członków TRM to doradztwo przy ofercie edukacyjnej Centrum Edukacji Kulturalnej, asystowanie przy zajęciach, współtworzenie najważniejszych wydarzeń, udział w czytaniach performatywnych, możliwość realizowania własnych inicjatyw, stworzenie miejsca do wymiany doświadczeń dla uczniów, licealistów, studentów; prowadzenie nowego cyklu Rozmów Pod Neonem i …? Zostawiamy to miejsce Waszym pomysłom.

Czego tu brakuje, co Was interesuje, co jest atrakcyjne? Pytamy Was i traktujemy serio Wasze sugestie.


Rozmowy rekrutacyjne do Teatralnej Rady Młodych odbędą się 17 i 19 października 2022. Zgłoszenia przyjmujemy pod mailem edukacja@teatropole.pl do 14 października. Pod ten sam adres kierować możecie ewentualne pytania.

 

Jaka jest idea Teatralnej Rady Młodych?

Rada powstała, by zgromadzić wokół Teatru środowisko młodych współpracowników, licealistów oraz studentów – działaczy, twórców-adwokatów w roli doradczego głosu, współtwórców wydarzeń, aktywnie włączających się w życie teatralne. Utworzyliśmy Radę, by wsłuchać się w potrzeby widzek i widzów, wyjść naprzeciw oczekiwaniom opolskiej społeczności. Członkowie Rady mają realny wpływ na program Centrum Edukacji Kulturalnej – na tematykę oraz charakter warsztatów, wykładów, spotkań. Aktywnie włączają się w kreowanie z nami otwartych sytuacji twórczych, są konsultantami oferty Centrum Edukacji Kulturalnej oraz sposobu jej komunikowania. Członkowie Rady mogą także proponować i przygotowywać własne warsztaty dla rówieśników, zgłaszać projekty, inicjatywy. Rada umożliwia aktywne uczestniczenie w życiu teatru, także tym zakulisowym.

 

Kto może zasiąść w Radzie w sezonie 2022/2023?

Do Rady zapraszamy osoby powyżej 15. roku życia, w szczególności licealistów i studentów, którzy chcą twórczo zaangażować się w działania Teatru Kochanowskiego. 

W skład Rady 2022/2023 wejdą także członkinie Rady z sezonu 2021/2022, które zgłosiły akces do dalszej aktywności.

 

Jaki jest charakter Rady?

Rada to miejsce wymiany myśli i doświadczeń, przestrzeń twórcza, pole do dyskusji, ale także miejsce, w którym można poczuć sprawczość. To miejsce współpracy na różnych polach – chcemy łączyć rzetelną wiedzę z refleksją, intelektualną dyskusję z przestrzenią na odczuwanie, a w ramach działalności Rady pragniemy dać szansę na wybrzmienie głosu młodych.


Jakie marzenia ma Rada?

Oto fragmenty niektórych odpowiedzi członkiń Rady 2021/2022 na pytanie rekrutacyjne, które brzmiało: „Teatr mój widzę – ogromny?” Niech to pytanie, wywiedzione ze słów Wyspiańskiego, stanie się przyczynkiem do Twojej opowieści o własnej wizji teatru: jakiego teatru byś chciał/a? Czy teatr odpowiada na pytania, czy je zadaje? Jaki rodzaj repertuaru wzbudziłyby Twoje zainteresowanie?


„Stoję przy oknie i obserwuję, jak starszy mężczyzna prowadzi rower po chodniku. Na lewo od niego jakaś mała dziewczynka wracająca ze szkoły szuka czegoś w plecaku. Prawdopodobnie butelki z wodą. Mnie również chce się pić. Zanim odejdę od parapetu, zauważam moją sąsiadkę. Wychodzi z klatki, gadając z kimś przez telefon, żywo opowiadając nieznaną mi historię swojemu rozmówcy.

Czym jest dla mnie teatr? Obrazem otaczającego nas świata, odbiciem lustrzanym tego, co spotyka nas na co dzień. Tego staruszka z rowerkiem, uczennicy i sąsiadki. Odbiciem, czasem nieprzedstawionym wprost, lecz opowiedzianym słowem, ruchem czy obrazem. Z perspektywy widza patrzę w lustro, z perspektywy aktora – zamieniam się w gawędziarza, podróżującego ze swoją trupą po ludzkich sercach.”

„Więcej pytań niż odpowiedzi… ale dla mnie tym jest teatr. Jego funkcją jest zadawanie pytań, z odwagą i brawurą, oraz kwestionowanie postawionych już odpowiedzi. Jednym ze sposobów jest partycypacja widzów i demokratyzacja funkcjonowania teatru poprzez zadawanie pytań lokalnym społecznościom. Słuchanie wielu głosów nie tylko inspiruje do podejmowania konkretnych tematów, które w danym momencie są warte poruszenia według danej społeczności, ale również buduje z nią więź i toruje drogę dla skonstruowania się nowej grupy odbiorców. Teatr zaprasza do rozmowy i sam aktywnie w niej uczestniczy.”

„Chciałabym, żeby w przedstawieniach częściej były poruszane tematy problemów i emocji nastolatków. Moim zdaniem teatr nie powinien podążać utartymi ścieżkami oraz bać się, ustalając repertuar, tylko wprowadzać coraz to ciekawsze rozwiązania i poruszać kontrowersyjne tematy.”

„Teatr jest miejscem, gdzie zadawane są pytania, ale też miejscem, gdzie można znaleźć odpowiedź, „przejrzeć się", zobaczyć życie i siebie z innej perspektywy. Chciałabym, żeby teatr, podejmując ważne tematy społeczne, mógł zajmować konkretne stanowisko, żebyśmy nie bali się tworzyć krytycznie i współcześnie."

„Chciałabym, żeby teatr uczył tolerancji i szacunku do drugiego człowieka bez znaczenia, skąd i kim jest. Taki teatr mógłby przez sztukę kształtować i rozwijać świadomość oraz dawać widzowi pole do refleksji.” 

„«Teatr mój widzę...» jako miejsce dla każdego, bez barier, jako bezpieczną strefę. Miejsce pozostawiające przestrzeń do refleksji.”

„Zmęczone oczy teatru – widzę je za każdym razem, kiedy utożsamiam się z aktorem lub gdy sama jestem uczestnikiem sztuki.”


„Teatr odpowiada na pytania, których jeszcze nie zdążyłam zadać.”

 

Członkinie Teatralnej Rady Młodych w sezonie 2021/2022:

Zuzanna Bryk
Natalia Chaszczewska
Marcelina Durska
Martyna Dwojak
Aleksandra Grzywaczyk
Klaudia Janicka
Emilia Jasińska
Małgorzata Kulczak
Marta Marciniak
Martyna Szostak
Milena Zając

 


4-cek
logo-tkUntitled-1-copy
CEK-logo