4 grudnia 2022, godz. 12.00
Czytanie performatywne – „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” Malina Prześluga
przekład: Jurij Popsuyenko
opieka reżyserska: Alla Krekotneva
wiek: 6+
„Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” to opowieść o początkach świata i historia pierwszych ludzi. Na początku było Nic, które szczęśliwie trwało w swojej nicości. Pojawienie się Dzikiej Mrówki oraz Adama i Ewy burzy całkowicie spokój Nica. Malina Prześluga w subtelny sposób opisuje proces budowania relacji, poznawania siebie nawzajem i rodzących się uczuć.
Czy Nic zaakceptuje nowych przybyszy?

Czytanie performatywne w języku ukraińskim.

Czytanie odbędzie się w ramach projektu edukacyjnego „Pryzmaty teatralne”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

4 грудня 2022, год. 12.00
„НІЩО, ЗАВЗЯТА МУРАШКА, АДАМ І ЄВА” – МАЛІНА ПШЕСЬЛЮҐАПереклад: Юрій Попсуєнко
Опіка режерська: Алла Крекотнєва
Вік: 6+
„Ніщо, Завзята Мурашка, Адам і Єва” це розповідь о початку світу і історії перших людей. Спочатку було Ніщо, яке щасливо було в своїй „ніщості”. З’явлення Завзятої Мурашки чи Адама і Єви руйнує цілковитий спокій Ніщо. Маліна Пшесьлюґа тонко описує процес будування відносин, знайомства та
виникнення почуттів.
Як Ніщо відреагує на нових гостів?

Театральне читання відбудеться українською мовою.
Безкоштовні білети можна знайти на сайті: LINK

4 grudnia 2022, godz. 17.00
Gdy rodzice są w teatrze… – warsztaty dla dzieci w czasie spektaklu „Moralność pani Dulskiej”
prowadzenie: Sandra Lewandowska
Wiek: 4+
„Gdy rodzice są w teatrze…” to projekt dla wszystkich dzieci powyżej 4. roku życia, których opiekunowie oglądają spektakl w Teatrze Kochanowskiego. W czasie zajęć animatorka zaprasza do podjęcia działań wokół konkretnego tematu, odwołującego się do sztuki teatru. Chcemy tworzyć bezpieczną przestrzeń do kreatywnej zabawy i spontaniczności.

Na warsztaty zapraszamy 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zakup biletu na spektakl upoważnia do zapisania swojego dziecka na warsztaty „Gdy rodzice są w teatrze…”. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: s.lewandowska@teatropole.pl.

6 grudnia 2022, godz. 17.00
Mikołajkowe czytanie – „Ptasilot” Anah Filou
przekład: Iwona Nowacka
opieka reżyserska: Jan Hussakowski
czytają: Joanna Osyda, Monika Stanek, Konrad Wosik.
wiek: 6+

Bohaterka dramatu – kilkuletnia Nanina – wybiera się w pierwszą podróż samolotem, by odwiedzić babcię mieszkającą w innym kraju. Jakim doświadczeniem okaże się dla dziewczynki zagraniczna wyprawa? Dlaczego ptaki nie potrzebują paszportów, żeby się przemieszczać?

Zapraszamy rodziny z dziećmi na „Ptasilot”!

Tekst ukazał się w książce „Trójka na głowie. Antologia sztuk niemieckojęzycznych dla młodej widowni” wydanej przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Bilety w cenie 10 zł od osoby do nabycia w kasie i na stronie Teatru.

7, 21 grudnia 2022, godz. 17.30
Grupa twórcza PRALNIA
prowadzenie: Justyna Oleksy, Paulina Sajda
wiek: dorośli

PRALNIA to stała grupa twórcza utworzona w wyniku współpracy Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Pracując zarówno w materii słowa, jak i ruchu, uczestniczki_cy grupy Pralnia przygotowują spektakl-oprowadzanie, by teatralnym działaniem wypełnić przestrzenie Kamienicy Czynszowej.

11 grudnia, godz. 11.00
Poranek teatralno-filozoficzny: Co to znaczy być wolnym?
prowadzenie: Agnieszka Zientarska
wiek: 8–10 lat

Czy wolność powinna mieć granice? Czy wolność i samowola to pojęcia zamienne?
Jak możliwa jest wolność? Co ją wyznacza?

Krytycznie i twórczo – podczas wspólnej zabawy i poprzez dociekania filozoficzne – przyjrzymy się zagadnieniom wolności, szczęścia, wyborów i determinizmu.

13 grudnia 2022, godz. 18.00
Strefa obecności: Siła głosu
prowadzenie: Agnieszka Zientarska
wiek: 15+

Comiesięczne spotkania poświęcone są odnajdywaniu siły głosu i autoprezentacji. Tematem trzeciego spotkania będą ćwiczenia artykulacyjne oraz praktykowanie świadomego dobierania tempa wypowiedzi. Wykorzystamy ćwiczenia Kristin Linklater, by uwolnić swój głos w wyrazie artystycznej i ludzkiej wolności.

16 grudnia 2022, godz. 17.00
Jak zobaczyć taniec — wykład Joanny Leśnierowskiej
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

„Jak zobaczyć taniec” to wykład poświęcony różnym tropom i sposobom obcowania ze spektaklami tanecznymi. Jego celem jest otwarcie publiczności na nowy sposób patrzenia, wsparcie w odbiorze, zaprezentowanie narzędzi, które pomogą w interpretacji tanecznych dzieł. Ponadto prelegentka przedstawi krótką historię choreografii, aby dać uczestnikom wgląd w tradycję.

Joanna Leśnierowska – krytyczka tańca, dramaturżka, choreografka, kuratorka programu tanecznego Stary Browar Nowy Taniec.