9 maja 2022, godz. 18.00

Stacja laboratorium | dla nauczycieli

Moduł III – Improwizacja

W jaki sposób inaczej spojrzeć na siebie i otaczającą nas rzeczywistość? Czy jest to możliwe? Co możemy odkryć tym spojrzeniem? A co ma z tym wspólnego improwizacja? Zacznijmy od podstaw. Metody teatru improwizowanego początkowo nie były przeznaczone dla artystów, ale dla dzieci. Jedna z twórczyń gier teatralnych, Viola Spolin, uznawana dziś za czołową przedstawicielkę nurtu impro, wypracowała swoje metody podczas pracy w teatrze dla dzieci. Pracując z młodymi ludźmi z różnych środowisk i kultur, dostrzegła, że spontaniczna zabawa pomaga im w walce z własnymi ograniczeniami, w przełamywaniu lęków, a w efekcie prowadzi do lepszej komunikacji między nimi.

Celem zajęć jest rozwijanie kreatywności i umiejętności miękkich.

Prowadzenie: Ewa Malik

Kontakt i zapisy: edukacja@teatropole.pl.

12 i 19 maja 2022, godz. 17.30

Wiek: dorośli

Grupa twórcza PRALNIA

Jaki czas odmierzały mieszkańcom zegary, które do dziś tykają w Kamienicy Czynszowej Muzeum Śląska Opolskiego? Czas radosny czy pełen niepokoju? Jakim dotykiem nasiąkały uchwyty dzbanków, czyje spocone ręce chwytały za klamki, jakie były słowa powitania po powrocie do domu? Zbieramy historie. Drobne, prywatne, intymne. Albo wielkie, z historycznym tłem i dramatycznym przebiegiem. Chcemy utkać przebieg naszego spektaklu z realiów lat 1890–1960, czyli z czasów, którym odpowiada wystrój kamienicy. Znasz taką historię? Opowiesz ją nam?

Zapraszamy do kontaktu pod adresem prowadzącej grupę: j.oleksy@teatropole.pl

Prowadzenie: Justyna Oleksy

15 maja 2022, godz. 11.00

Wiek: 8–10 lat

Poranki teatralno-filozoficzne

„Czy można zatrzymać CZAS?”

Jak doświadczamy czasu? Czy czas można rozciągnąć? Dlaczego czas biegnie, ucieka, płynie i mija? Jaka jest jego natura? Jak istnieje to, co było i to, co będzie? Czy wszystko przemija? Co o czasie mówili starożytni mędrcy, a jak dziś definiują go naukowcy? Czym są wewnętrzne zegary? Krytycznie i twórczo – przyjrzymy się tym zagadnieniom podczas wspólnej zabawy i poprzez dociekania filozoficzne.

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

16 maja 2022, godz. 18.00

Strefa obecności 

Wiek: 15+

Malowanie ze słuchu. Synestezja

„Kolor jest drganiem, podobnie jak muzyka” – pisał Paul Gaugin.

Choć to malarstwo abstrakcyjne najmocniej powiązało obraz z muzyką, już wiele wieków wcześniej, w nurcie myślenia o wspólnocie wszechrzeczy, barwa i dźwięk korespondowały ze sobą. Na warsztatach zgłębimy zjawisko słyszenia barwnego i prześledzimy historię postrzegania świata wszystkimi zmysłami. Przyjrzymy się XVIII-wiecznemu pomysłowi barwnego klawesynu, obejrzymy kolory samogłosek według Rimbauda, a może nawet uda nam się uchwycić kolor milczenia? Połączenie wrażeń pochodzących z różnych zmysłów – synestezja, to frajda dla mózgu. Wypróbujemy ją w praktyce, malując do muzyki. Powstanie dzięki temu nienutowy zapis muzyczny, kolorystyczne odzwierciedlenie dźwięku.

Prowadzenie: Justyna Oleksy

22 maja 2022, godz. 18.00

Wiek: 4+

Gdy rodzice są w teatrze… – warsztaty dla dzieci w czasie spektaklu Historia miłosna

„Gdy rodzice są w teatrze…” to projekt dla wszystkich dzieci powyżej 4. roku życia, których opiekunowie oglądają spektakl w Teatrze Kochanowskiego. W czasie zajęć animatorki zapraszają do podjęcia działań wokół konkretnego tematu, odwołującego się do sztuki teatru. Chcemy tworzyć bezpieczną przestrzeń do kreatywnej zabawy i spontaniczności.

Na warsztaty zapraszamy 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zakup biletu na spektakl upoważnia do zapisania swojego dziecka na warsztaty „Gdy rodzice są w teatrze…”. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: s.lewandowska@teatropole.pl.

Prowadzenie: Sandra Lewandowska

30–31 maja 2022, godz. 10.00

Wiek: 6–8 lat | dla grup zorganizowanych

Dzień Dziecka – klasyczne zabawy ruchowe

Ogólnopolskie Konfrontacje Teatralne włączają w swoje działania młodych odbiorców sztuki. Nie będziemy podejmować tematów wielkich, klasycznych dzieł. W zamian zastanowimy się nad prostymi i ciekawymi ruchami, które może wykonywać nasze ciało. A może istnieją klasyczne gesty? Spróbujemy zanurzyć się w świecie zabawy, wykorzystamy naszą kreatywność, wyobraźnię i ciało. Czy uda nam się wytworzyć klasyczne dzieło?

Kontakt i zapisy: s.lewandowska@teatropole.pl.

Dzień Dziecka – Contakids klasycznie

30–31 maja, 1 czerwca 2022, godz. 16.00

Wiek: dla rodzin z dziećmi w wieku 3–12 miesięcy

Baby Contakids

30–31 maja, 1 czerwca 2022, godz. 17.00

Wiek: dla rodzin z dziećmi w wieku 2–6 lat

Contakids

Contakids jest metodą pracy z ciałem stworzoną przez izraelskiego tancerza, choreografa i pedagoga Itaya Yatuva, przeznaczoną dla rodzin z małymi dziećmi. Polega na działaniu poprzez cielesny kontakt i zabawę. Istotnymi elementami, nad którymi pracujemy są budowa relacji opartej na bliskiej więzi między rodzicem a dzieckiem oraz wspieranie dziecka w rozwoju motorycznym, dzięki wsparciu osoby dorosłej. Poprzez zabawę oraz eksplorowanie upadku, jako czynnika dodającego odwagi i stanowiącego element zabawowy, dzieci są ośmielane do podejmowania działań ruchowych. Contakids to bliskie spotkanie między rodzicem a dzieckiem lub całą rodziną, podczas którego każdy pracuje we własnym tempie i według własnych potrzeb. To również rodzaj społecznej fiesty, dającej możliwość podpatrywania innych dzieci i przekraczania swoich ograniczeń.

Prowadzenie: Anna Wańtuch

Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia na zmianę.