5 stycznia 2023, godz. 17.00
Young Power

prowadzenie: Julia Kurenda, Marta Marciniak (Teatralna Rada Młodych, Młodzieżowa Rada Miasta)
prelegent: Kacper Lubiewski
wiek: b. o.

Bez ogólników i tematów tabu – o Unii Europejskiej. Jakie ścieżki przed nami otwiera? Z czym bezpośrednio wiąże się to dla nas? Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Kacprem Lubiewskim, młodym aktywistą i członkiem Europejskiego Parlamentu Młodzieży, który przybliży nam temat edukacji europejskiej oraz edukacji nieformalnej, a także opowie o zbliżającej się 19 Sesji Krajowej Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland w Łodzi.

11, 18, 25 stycznia 2023, godz. 17.30
Grupa twórcza PRALNIA

prowadzenie: Justyna Oleksy, Paulina Sajda
wiek: dorośli

PRALNIA to stała grupa twórcza utworzona w wyniku współpracy Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Pracując zarówno w materii słowa, jak i ruchu, uczestnicy_czki grupy Pralnia przygotowują spektakl-oprowadzanie, by teatralnym działaniem wypełnić przestrzenie Kamienicy Czynszowej.
PRALNIA powstała, by performatywną energią odpowiedzieć na wizualne komunikaty, z którymi mamy do czynienia w muzealnych wnętrzach. Kamienica Czynszowa będzie miejscem opowieści o przedmiotach, przeprowadzkach i fenomenie przestrzeni, które zamieszkujemy. O tym, jakie rzeczy towarzyszą nam jako nieodzowne rekwizyty codziennego życia. O naszym stosunku do nich, o tym, jak z nami wędrują i o ich wędrówkach między pokoleniami.

17 stycznia 2023, godz. 18.00
Strefa obecności: 12 prac kreatywnych

prowadzenie: Ewa Malik
wiek: studenci


Ciało, przestrzeń, ruch i przedmiot mogą stać się inspiracją do twórczych poszukiwań i dostarczyć ciekawych informacji o nas samych i o grupie, w której funkcjonujemy. Zapraszamy na działania warsztatowe, które poprzez techniki improwizacyjne pozwolą rozwinąć kreatywność, umiejętność komunikacji i swobodnego wyrażania siebie.

„12 prac kreatywnych” to cykliczne, comiesięczne warsztaty służące odkrywaniu własnego, twórczego potencjału poprzez działania teatralne, które mogą stać się alternatywnym sposobem poznawania rzeczywistości. Podczas warsztatów zaprosimy do poszukiwań, które mają na celu rozwijanie twórczej ekspresji, wrażliwości na sztukę, otaczającą nas rzeczywistość i drugiego człowieka.

22 stycznia 2023, godz. 18.00
Gdy rodzice są w teatrze… – warsztaty dla dzieci w czasie spektaklu „Antonówki”

prowadzenie: Sandra Lewandowska
Wiek: 4+

„Gdy rodzice są w teatrze…” to projekt dla wszystkich dzieci powyżej 4. roku życia, których opiekunowie oglądają spektakl w Teatrze Kochanowskiego. W czasie zajęć animatorka zaprasza do podjęcia działań wokół konkretnego tematu, odwołującego się do sztuki teatru. Chcemy tworzyć bezpieczną przestrzeń do kreatywnej zabawy i spontaniczności.

Na warsztaty zapraszamy 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zakup biletu na spektakl upoważnia do zapisania swojego dziecka na warsztaty „Gdy rodzice są w teatrze…”. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem:
s.lewandowska@teatropole.pl.

Liczba miejsc ograniczona.

24 stycznia 2023, godz. 18.00
Strefa obecności: Siła głosu

prowadzenie: Agnieszka Zientarska
wiek: 15+

Comiesięczne spotkania poświęcone odnajdywaniu siły głosu i autoprezentacji.
Spotkanie czwarte obejmie ćwiczenia dykcji oraz świadomego stosowania dynamiki wypowiedzi. Wykorzystane zostaną również ćwiczenia Kristin Linklater, by uwolnić swój głos w wyrazie artystycznej i ludzkiej wolności.

27 stycznia 2023, godz. 18.30
Słowem wstępu: wprowadzenie do spektaklu „Ziemia obiecana” w reż. Piotra Ratajczaka

prowadzenie: Ewa Malik, Agnieszka Zientarska
wiek: 15+

„Słowem wstępu” to cykliczne spotkania przed spektaklami, obejmujące wybrane tytuły z repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego. W ramach „Słowem wstępu” spróbujemy nakreślić najważniejsze wątki spektaklu, przybliżyć sylwetki twórczyń i twórców, podsunąć możliwe tropy interpretacyjne – zawsze z gwarancją niezdradzania zakończenia ;).

Zapraszamy 30 minut przed spektaklem do przestrzeni górnego foyer.

29 stycznia 2023, godz. 11.00
Poranek teatralno-filozoficzny: Jak dbać o planetę i inne istoty?

prowadzenie: Agnieszka Zientarska
wiek: 8–10 lat

Czy planeta Ziemia potrzebuje naszej pomocy? Co to znaczy być Ziemianinem? Czy człowiek jest częścią natury? Czy i jak ponosi odpowiedzialność za naturę i świat? Jak budować relację z przyrodą?

Krytycznie i twórczo przyjrzymy się zagadnieniom decyzji, działania, wyborów i determinizmu – podczas wspólnej zabawy i poprzez dociekania filozoficzne.