W naszym Centrum Edukacji Kulturalnej odbyło wiele wydarzeń. Przede wszystkim zrealizowaliśmy dwa projekty pn. „Pryzmaty teatralne” oraz „Horyzont. Edukacja”, w ramach których odbyły się warsztaty w przedszkolach i szkołach, spotkania ze spektaklem, czytania performatywne tekstów dla dzieci i młodzieży oraz powstały Teatralne Zeszyty Ćwiczeń i scenariusze lekcji.

Raz w miesiącu rodzice spędzali czas na spektaklach, w czasie gdy ich dzieci w CEK-u budowały m.in. „szalone miasto”, bazę i tworzyły niepowtarzalne światy. Nieco starsi odbiorcy/odbiorczynie filozofowali podczas „Poranków teatralno-filozoficznych” o języku, słowach i czynach, wolności, a nawet planecie i życiu na Ziemi.

W czasie ferii zimowych i wakacji w Kochanowskim najmłodsi mogli poznać Teatr i wykorzystać kreatywność do opowiadania o tym, co dla nich ważne, a młodzi dorośli budowali wspólnoty znaczeń i odkrywali niecodzienne modele porozumienia.

Widzki i Widzowie naszych spektakli mogli wysłuchać cyklu „Słowem wstępu”, by jak najlepiej przygotować się do odbioru przedstawień, poznać ciekawe tropy i zestawić je z własną perspektywą.

Regularnie odbywały się także warsztaty „Strefa obecności”, by poszerzać swoje doświadczenia, rozwijać głos i wyobraźnię:)

Grupa Twórcza PRALNIA zakończyła pracowity sezon premierą spektaklu „(nie)pokoje”. PRALNIA, grupa łącząca nasz Teatr i Muzeum Śląska Opolskiego, zebrała prawdziwe historie o domach, które zamieszkały w Kamienicy Czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9.

W ramach działalności Teatralnej Rady Młodych, wspólnie z dziennikarką Justyną Suchecką, zainaugurowaliśmy cykl „Young Power”, by opowiadać o pasjach młodych dziewczyn i chłopaków, dzielić się nimi i zachęcać innych do twórczych poszukiwań w różnych dziedzinach życia. Teatralna Rada Młodych przygotowała także grę teatralną oraz czytania performatywne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Dzięki współpracy z Valerią Olejnikową przez cały sezon działały u nas dwie grupy społeczności ukraińskiej – dzieci, młodzież oraz kobiety. Ich warsztaty zwieńczone zostały pokazami spektakli.

Co miesiąc odwiedzał nas Uniwersytet III Wieku – słuchacze i słuchaczki liczną grupą brali udział w warsztatach teatralnych, odkrywając meandry dykcji, artykulacji oraz poznając teatralne zakamarki i zagadnienia. Do zobaczenia w przyszłym sezonie!

Naszymi działaniami towarzyszyliśmy także festiwalom odbywającym się w Teatrze – Opolskie Konfrontacje Teatralne i Opolska Scena Tańca to przecież także wykłady, warsztaty i spotkania z twórcami. Już czekamy na kolejne edycje!

W minionym sezonie odwiedziły nas liczne grupy szkolne i studenckie. Wróćcie, gdy będziecie w kolejnych klasach i na kolejnych latach studiów!

My jesteśmy w nieustającym ruchu, ale na czas wakacji trochę zwalniamy tempo. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy już we wrześniu do kolejnej, teatralnej przygody!